• Konferencja Prasowa inaugurująca działania – 5 X 2004

5 X 2004 roku została zorganizowana konferencja prasowa informująca zainteresowane grupy (nauczycieli, pedagogów, psychologów, wychowawców, rodziców oraz dzieci i młodzież) o podjętych przez KARAN działaniach dotyczących realizacji programu szkoleniowego dla dzieci i młodzieży w zakresie podnoszenia umiejętności prospołecznych w celu niwelowania agresji w szkole i na ulicy.

W konferencji wzięło udział około 60 osób, byli wśród nich w głównej mierze dziennikarze (prasa, radio, telewizja) zajmujący się problematyką edukacyjną, młodzieżową oraz społeczną. Były obecne m.in. takie media jak: Telewizja Polska: Teleekspress, Wiadomości, Kurier Warszawski, TVN 24, Radio BIS, Radio dla Ciebie, Radio Praga Warszawa, Radio WAWA, Radiostacja, Gazeta Wyborcza, Victor Gimnazjalista, Gazeta Szkolna, Marie Claire, Gazeta Prawna oraz inne. W konferencji uczestniczyli również nauczyciele, młodzież oraz zaangażowani w program artyści związani ze Stowarzyszeniem KARAN.

Celem konferencji było rozpropagowanie potrzeby realizacji działań profilaktycznych z zakresu agresji oraz działań służących kształtowaniu umiejętności prospołecznych.

 

  • Konferencja inaugurująca program w Elblągu - 5 X 2004

Celem konferencji było przeprowadzenie akcji edukacyjno – informacyjnej dotyczącej agresji i znaczenia kształtowania umiejętności prospołecznych z uwzględnieniem prezentacji działań prowadzonych na terenie Elbląga i okolic. Jej integralną częścią był panel na temat agresji w telewizji Vectra.

 

  • Spotkanie edukacyjno – informacyjne w Kaliszu – 15 X

W wydarzeniu udział wzięli Prezydent miasta Kalisza, władze samorządowe, przedstawiciele kadry pedagogicznej oraz lokalne media. Celem spotkania była prezentacja programu szkoleniowego oraz wypracowanie strategii działań profilaktycznych z zakresu agresji oraz kształtowania umiejętności prospołecznych w Kaliszu.

 

  • Konferencja w Radomiu – 18 X 2004

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz miasta, komendy miejskiej policji, straży miejskiej, radni radomscy, przedstawiciele MOPS-u, władze Wyższej Szkoły Biznesu, duszpasterstwo akademickie, przedstawiciele harcerzy, kadra pedagogiczna, oraz młodzież. Panel Poprowadziła Pani Elżbieta Warchoł - dziennikarka Radia Plus w Radomiu. Celem spotkania było wypracowanie strategii działania dla miasta w zakresie niwelowania agresji oraz kształtowania umiejętności prospołecznych. W trakcie panelu została zaprezentowana propagowana przez KARAN metoda Treningu Zastępowania Agresji. Opiniami na temat treningu podzieliły się osoby, które uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez KARAN.

W spotkaniu wzięło udział około 120 osób, uczestniczyły w nim także media radomskie m.in.: Telewizja Kablowa Dami, Radio Plus, Radio dla Ciebie.

 

  • Szkolenia dla kadry pedagogicznej i psychologicznej w Radomiu – 25 – 26 X 2004

Warsztat pod tytułem „Przeciwdziałanie agresji i przemocy w środowisku szkolnym” wygłoszony przez Prof. Eve L. Feindler z Uniwersytetu Long Island w Nowym Jorku,

adresowany do osób pracujących z dziećmi i młodzieżą. Podczas spotkania była prezentowana Metoda ART (Trening Zastępowania Agresji) oraz omawiane były problemy związane ze stosowaniem metody w grupach dziecięcych i młodzieżowych. Uczestnicy spotkania mieli okazję pogłębić swoją wiedzę z zakresu zapobiegania agresji oraz kształtowania umiejętności prospołecznych.

26 X 2004 roku, w ramach pobytu Dr Evy L. Fendler w Polsce, w Auli Wyższej Szkoły Biznesu miał miejsce wykład dla osób zainteresowanych problematyką agresji. Brali w nim udział przedstawiciele Urzędu Miasta w Radomiu, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, kadry pedagogicznej oraz lokalnych mediów. W obu spotkaniach wzięło udział około 130 osób.

Efektem spotkania było dostarczenie dodatkowej wiedzy z zakresu metod zapobiegania agresji, przekazanie doświadczeń amerykańskich dotyczących przeciwdziałania przemocy w szkołach amerykańskich oraz sposobów radzenia sobie z tym zjawiskiem.

 

  • Konferencja „Walcz z agresją. Zacznij od siebie” we Wrocławiu – 15 listopada 2004

Podczas konferencji prezentowane były następujące zagadnienia: „Psychologiczne aspekty agresji”, „Skala zjawiska demoralizacji przestępczości wśród nieletnich oraz profilaktyka i działalność prewencyjna policji związana ze zjawiskiem agresji u nieletnich”, „Metoda Treningu Zapobiegania Agresji – na czym polega, jak ją stosować”, „Praktyczna prezentacja Metody ART.” Konferencja była też okazją do prezentacji najciekawszych esejów pod hasłem „Walcz z agresją. Zacznij od siebie” przygotowanych przez młodzież.

Konferencja była adresowana do kadry pedagogicznej, organizacji pozarządowych, władz miasta oraz lokalnych mediów. Brało w niej udział około 200 osób.

Integralną częścią konferencji było szkolenie dla nauczycieli, pedagogów, organizacji pozarządowych z zakresu Treningu Zastępowania Agresji zorganizowane wspólnie z Urzędem Miasta Wrocławia.

Celem konferencji i szkolenia było przygotowanie osób pracujących z dziećmi i młodzieżą do pracy z osobami agresywnymi oraz przejawiającymi deficyt umiejętności prospołecznych.

 

  • Wydarzenie kulturalno – edukacyjne „Bądź kreatywny, nie agresywny, czyli NIE dla agresji” – 27-28 XI, Żyrardów.

Dwudniowe wydarzenie o charakterze edukacyjno – informacyjnym skierowane do mieszkańców Żyrardowa i okolic. W jego ramach zostały zorganizowane:

- Panel dyskusyjny pod tytułem „Agresja, przemoc, narkomania – zagrożenia i metody przeciwdziałania” z udziałem władz miasta, organizatorów oraz organizacji pozarządowych

- galeria „Pod chmurką”, gdzie były prezentowane prace młodych artystów (malarstwo, fotografia, rzeźba), także prace wychowanków domu poprawczego w Studzieńcu

- Warsztaty na temat: „ Narkotyki – to bez sensu” oraz „ART Jako skuteczna metoda zapobiegania i niwelowania agresji wśród dzieci i młodzieży”.

Panel i warsztaty skierowane były do władz miasta, pracowników administracji, służb bezpieczeństwa, służb porządkowych, kadry pedagogicznej, psychologów, rodziców oraz wszystkich, którym zależy na promowaniu postaw prospołecznych oraz walce z agresją.

II dzień wydarzenia „Bądź kreatywny, nie agresywny, czyli NIE dla agresji” skierowany był w głównej mierze do młodzieży: prezentowany był Program „Stop Przemocy”, Trening Zastępowania Agresji (do udziału w nim zostały zaproszone wybrane osoby z publiczności). Gwiazdą wieczoru był Damian Aleksander, aktor warszawskiego teatru Roma, związany z działaniami Stowarzyszenia KARAN na rzecz zwalczania agresji i propagowania kształtowania umiejętności prospołecznych.

W spotkaniach wzięło udział około 200 osób, z czego ponad 70 osób w warsztatach i panelu.

 

  • Regionalna konferencja „Stop Przemocy” w Tychach – 3 XII

Konferencja adresowana jest do osób, które, na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą i chcą aktywnie przeciwdziałać niedostosowaniu społecznemu oraz agresji wśród dzieci i młodzieży. Prezentowane na konferencji zagadnienia dotyczyć będą: powszechności przemocy i agresji w środowisku szkolnym, zjawisku agresji w szkołach w Tychach. Zostaną przedstawione metody zapobiegania i kontrolowania agresji między innymi Metoda Treningu Zastępowania Agresji. W trakcie spotkania zostaną przedstawione wyniki ankiet przeprowadzonych w szkołach gimnazjalnych i podstawowych w Tychach. Konferencja zostanie zakończona panelem z udziałem władz miasta, kadry pedagogicznej, organizacji pozarządowych oraz regionalnych mediów.