Prelegencji biorący udział w V Konferencji

PRELEGENCI-KONFERENCJA


 

Abp dr. Kazimierz Nycz

Arcybiskup metropolita warszawski, doktor teologii, ordynariusz wiernych obrządku ormiańskiego w Polsce. Rozpoczął studia w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Krakowie. 20 maja 1973 otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bpa Juliana Groblickiego w Kaniowie.
       
1976 uzyskał licencjat w Wydziale Teologii PAT w Krakowie. 1977 skierowany na studia doktoranckie w KUL. 1981 uwieńczył studia katechetyczne rozprawą doktorską Realizacja odnowy katechetycznej Soboru Watykańskiego II w archidiecezji krakowskiej napisaną pod kierunkiem ks. prof. dr hab. Mieczysława Majewskiego.Należał do najbliższych współpracowników kard. Franciszka Macharskiego. W 1988 roku papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym. Od listopada 1999 roku abp Nycz pełni funkcję przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski do Spraw Wychowania.

Pani Katarzyna Hall - Minister Edukacji NarodowejNauczycielka, działaczka oświatowa i społeczna, urzędnik samorządowy. Ukończyła  studia matematyczne na Uniwersytecie Gdańskim. Była wśród założycieli Gdańskiej Fundacji Oświatowej.W latach 1999-2001 była członkiem Rady Konsultacyjnej ds. Reformy Edukacji Narodowej. Publikowała w "Rzeczpospolitej". Była też redaktorką zespołu, który opracował pakiety programów nauczania dla szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum znane pod nazwą "Klocki Autonomiczne".16 listopada 2007 została powołana na funkcję ministra edukacji narodowej w rządzie Donalda Tuska.

Pan Andrzej Czuma- Minister SpawiedliwościPolityk, prawnik, działacz opozycji antykomunistycznej i więzień polityczny w PRL. Od 2006 poseł na Sejm V i VI kadencji, od 2009 minister sprawiedliwości i prokurator generalny w rządzie Donalda Tuska. Absolwent prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Założyciel i rzecznik Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela oraz redaktor pisma "Opinia". Od 8 lutego 2008 do 19 lutego 2009 był przewodniczącym sejmowej komisji śledczej ds. nielegalnego wywierania wpływu na funkcjonariuszy służb specjalnych i wymiaru sprawiedliwości.
          Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta RP na uchodźstwie Kazimierza Sabbata oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Pan Marek Michalak-Rzecznik Praw DzieckaDziałacz społeczny, Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, Rzecznik Praw Dziecka od 25 lipca 2008.Posiada wykształcenie wyższe pedagogiczne – jest absolwentem Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, gdzie uzyskał tytuł magistra pedagogiki resocjalizacyjnej, absolwentem studiów podyplomowych w zakresie socjoterapii i organizacji pomocy społecznej. Absolwent szkolenia na temat zarządzania dla liderów organizacji pozarządowych (Third Sector Projects) z certyfikatem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Hopkinsa w Baltimore (The Hopkins University Institute for Policy Studies). Od 19.01.2007 roku kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, wcześniej wicekanclerz.
Członek-założyciel Ogólnopolskiego Forum na Rzecz Praw Dziecka.

Pani Hanna Beata Gronkiewicz-Waltz-prezydent m.st.WarszawyPrawnik, ekonomista, polityk, prezes Narodowego Banku Polskiego w latach 1992–2001, przewodnicząca Rady Polityki Pieniężnej w latach 1998–2001, wiceprezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) w latach 2001–2004, posłanka na Sejm RP V kadencji w latach 2005–2006, od 2 grudnia 2006 prezydent miasta stołecznego Warszawa.Działalność w PRL.

prof. Adam FrączekPolski psycholog, od roku 1987 profesor. Były rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.Związany m.in. z Uniwersytetem Warszawskim, Instytutem Psychologii PAN oraz Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

        Zajmuje się głównie problematyką agresji i innych zjawisk z zakresu patologii społecznej i psychopatologii, ze szczególnym nastawieniem na badanie i przeciwdziałanie tym zjawiskom wśród młodzieży.

ks. prof. Paweł Góralczyk

Ksiądz pallotyn, prof. dr hab. teologii moralnej; kierownik Katedry Teologii Moralnej Fundamentalnej na Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego i wykładowca WSD w Ołtarzewie (1983-1987 wicerektor); członek Komitetu Nauk Teologicznych PAN oraz Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów w kadencji 2007-2010.